O dentální hygieně psů

05.08.2022

Onemocnění dásní je hodně častým problémem u dospělých psů. Je to onemocnění, které je vytvořeno množením bakterií. Pokud o zuby nepečujeme, tyto bakterie se drží na povrchu zubů a postupně tak na zubech vytvářejí plak, který přechází ve velkém množství v zubní kámen. Tento zubní kámen na povrchu zubu pak samozřejmě způsobuje nejen onemocnění zubů, ale i dásní.

Díky prevenci můžeme zamezit nepříjemným a pro pejska bolestivým potížím, které často vedou k zákroku pod narkózou.


Nejdůležitější důvody, proč se starat o zuby psa: 

  • Plak a zubní kámen způsobují nepříjemný zápach z tlamy
  • Zanedbaná péče může vést až k onemocnění dásní - paradontóze a ke ztrátě zubu
  • Přemnožené bakterie v zubním plaku a kameni se přes sliznice snadno dostávají do celkového organizmu, což má významný negativní vliv na celkové zdraví zvířete. Ohroženy jsou zejména orgány, jako je srdce a ledviny.


Která plemena nejvíce trpí dentálním onemocněním?

Obecně platí, že čím menší plemeno s menší tlamičkou, tím méně slin produkuje a tím pádem se více a rychleji zubní kámen tvoří. Další skupinou jsou pejsci, kteří mají nějaké anomálie chrupu.


Jak často absolvovat dentální hygienu?

Je to individuální. Záleží nejen na velikosti plemene, jak je shora zmíněno, ale odvíjí se také typu stravy a domácí péče. Každopádně je to ošetření PREVENTIVNÍ, a tedy by měl pejsek přijít již v raném stádiu plaku či zubního kamene.


Je pro psa odstranění zubního kamene bez anestezie nepříjemné?

Je to velice šetrné ošetření a pejska tento zákrok nebolí. Ošetření probíhá tak, že pomocí speciálního neslyšitelného ultrazvukového kartáčku v kombinaci se speciální pastou nejdříve zubní kámen změkčíme a poté jej lze snadno odstranit. 


Každá anestezie, ať už je více či méně náročná, je pro organismus zatěžující a nějakou dobu trvá, než se po ní organismus zregeneruje. Mnohdy se jí samozřejmě nelze vyhnout, ale v této oblasti ústní dutiny psa se jí vyhnout dá. Proto nepodceňujme péči o zuby našeho mazlíka :-)